Helper List

Helper List 2020

If you are renewing or joining you should use the list below, in conjunction with the Sunday Programme, to find 2 Sunday help dates where helpers are still required.
If you have already made your selection check this list to make sure it has been processed correctly.
If there are any errors or omissions please contact Jim Langford on jimrun@iinet.net.au
This list will be regularly updated.

5 July – Mill Point Road
Race Director
Milton Mavrick – 0434 846 797
1 Carrie Frabcis
2 Grant Mercorella
3 Gary Fisher
4 Arnie Jenkins
5 Ros Pillay
6 Sylvia J Szabo
7 Sylvia B Szabo
8 John Batta
9 Johan Haded00rn
10 Julie Wood
11 Dante Giacomin
12 Aldo Giacomin
13 Lukas Martens
14 John Hillen
Spare Graeme Dahl
Spare Peggy Macliver
Spare  
   
12 July – Bardon Bash
Race Director
Mercerio Cicchinni (0414 730 866) & Roy Hart (0418 878 900)
1 Adrian Fabiankovits
2 Peta Woodland
3 Neil Birkby
4 Dave Scott
5 Jason Woolley
6 Sheryl Woolley
7 Reid Barron
8 Lukas Martens
9 Mercurio Cicchini
10 Sam Farman
11 Mike Hale
12 Bob Lane
Spare Annabel Vaughan
Spare Paul Every
Spare Caroline Clark
Spare Peter Clark
Spare Leon Mitchell
Spare Sofia Dumlao
Spare Barbara Hasenoehrl
Spare  
   
19 July – Weir Run
Race Director
Sean Keane (0412 180 823) & Neil McRae (0423 077 283)
1 Neil McRae
2 Jameson Hick
3 Tim Hurley
4 Marcels Ruiz
5 Victor Munoz
6 Lesley Romeo
7 Clifton Otte
8 Simon Cole
9 Mark Sivyer
10 Andrew Priest
11 Mitch Loly
12 Patrick Jones
13 Mike Hale
Spare Jude McEwen
Spare Zora Harvie
Spare Sue Zinay
   
26 July – Racecourse
Race Director
Gary Wilmot – 0418 595 914
1 Frank Gardiner
2 Bib Fawcett
3 Carolyn Fawcett
4 Bob Hull
5 James Hadfield
6 Zane Walsh
7 Ian Brown
8 Nicola Hibbert
9 Jim Klinge
10 Matt Skellern
11 Carolyn Stephens
12 Roberto Busi
13 Jill Helm
Spare Tommy Glackin
Spare Barbara Putland
Spare Chris Lark
Spare Abdul Mohamed-Isa
   
2 August – Darlington Dash
Race Director
Delia Baldock
1 David Adams
2 Shareenah Virahsawmy
3 Mike Khan
4 Nellie Gaynor
5 Kerriann Bresser
6 Sue Bourn
7 Tommy Glackin
8 Ralph Henderson
9 Craig Goldfinch
10 Paul Edwards
11 Rob Badenoch
12 Christy Davidson
13 Barbara Hasenoehrl
14 Stuart Mackinnon
Spare Rebecca Mackinnon
Spare  
Spare  
   
9 August – Club CC Championship
Race Director
Jim Klinge – 0408 501 814
1 Frank Price
2 John dance
3 Elaine Dance
4 Bob Fergie
5 Matt Byles
6 Rohan Thompson
7 Clare Rice
8 Joan Pellier
9 John Pellier
10 Mercurio Cicchini
11 Carol Bowman
12 Eric Emmett
Spare Bernie Mangan
Spare Annabel Vaughan
Spare Wayne Pantall
   
16 August – Nedlands
Race Director
tba
1 Anne Jones
2 Joe Patroni
3 Jo Patroni
4 Gavin Bain
5 John Bell
6 Adrian Fabiankovits
7 Marion Kavenagh
8 Bob Colligan
9 Lorna Lauchlan
10 Shareenah Virahsawmy
11 Trudy Young
12 Matt Skellern
Spare Ginny Mulvey
Spare Mike Hale
Spare Jess Mance
Spare Zora Harvie
   
23 August – City Rail
Race Director
Erika Blake
1 Les Neill
2 John Pentecost
3 Grace Hollin
4 Rhonda Newburn
5 Chris Coates
6 Jill Helm
7 Steve O’Halloran
8 Silke Peglow
9 Alastair Wallace
10 Alicia Wallace
11 Bernie Mangan
12 Christy Davidson
13 Wayne Pantall
Spare Karen Philp
Spare Blakeney Tindall
Spare Caroline Clark
Spare Peter Clark
Spare Julie Storey
Spare Paul Every
   
30 August – Thornlie Two Rivers
Race Director
Jim Langford – 0401 916 925
1 John Pellier
2 Joan Pellier
3 Margaret Langford
4 Roma Barnett
5 Christopher Coates
6 Ross Langford
7 Anne Andersen
8 Michael Pascoe
9 Shalini Watson
10 Kevin Anderson
11 Nicole Anderson
12 Grant Mercorella
13 Gayle Craft
Spare Trisha Griffiths
Spare Yury Hotimsky
Spare  
Spare  
Spare  
Spare  
   
6 September – Whiteman Park
Race Director
Ross Langford – 0403 197 422
1 Jim Langford
2 Margaret Langford
3 Brian Danby
4 Deb Franey
5 Nick Franey
6 Hanish McGlashan
7 Nellie Gaynor
8 Kerriann Bresser
9 Craig Lines
10 Jason Woolley
11 Sheryl Woolley
12 Hugh Lloyd
Spare Nicola Hibbert
Spare Emma McClement
Spare  
   
13 September – Mattagarup
Race Director
Wayne Pantall – 0415 684 368
1 Geoff Vine
2 Jo Richardson
3 David Baird
4 Pam English
5 Liz Bryson
6 Laurent Carles
7 Lesley Romeo
8 Russell Smith
9 Sylvia J Szabo
10 Syvia B Szabo
11 Roma Barnett
12 John Collier
13 Reid Barron
Spare Bob Colligan
Spare Marion Kavenagh
Spare Gem Hildyard
Spare Wayne Taylor
Spare Barbara Putland
Spare Nicole Cole
   
20 September – Kings Park Cross Country
Race Director
Ralph Henderson – 0408 939 293
1 Anne Jones
2 Peter Hopper
3 Frank Gardiner
4 Mark Rosen
5 John Dance
6 Evelyn Gilbert
7 Wendy Grace
8 Haydn Gawne
9 Rohan Thompson
10 Kevin Anderson
11 Nicole Anderson
12 Geoff O’Brien
13 Alan Thorniley
14 Trudy Young
Spare Carolyn Stephens
Spare  
Spare  
   
27 September – Mullaloo Magic
Race Director
Mike Anderson (0407 940 520) & Johan Hagedoorn (0499 190 423)
1 Carey Taylor
2 Steve Helm
3 Martin Watkins
4 Rebekah Blake
5 Lou Skipworth
6 William Hart
7 John Collier
8 Claire Walkley
9 Ceri Morton
10 Julie Wood
11 Emma McClement
12 Simon Cole
13 Michael Pascoe
14 Shalini Watson
15 Glenys Kerr
Spare Ivan Brown
Spare Mandy Mason
Spare Andrew Thorpe
   
11 October – Claypit Circuit
Race Director
Geoff Vine (0437 641 092) & Tristan Bell (0427 934 062)
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
9  
10  
11  
12  
13  
14  
Spare  
Spare  
Spare  
   
18 October – Kalamunda Railway
Race Director
Bert & Bridget Carse -(08) 6394 0125
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
9  
10  
11  
12  
13  
14  
Spare  
Spare  
Spare  
   
25 October – Bibra Lake
Race Director
Nick Miletic (0439 092 590) & Gail Castensen (0411 217 755)
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
9  
10  
11  
12  
Spare  
Spare  
Spare  
   
1 November – Cliff Bould Trophy
Race Director
Stuart & Rebecca MacKinnon (0419 966 972)
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
9  
10  
11  
12  
13  
14  
Spare  
Spare  
Spare  
   
8 November – Safety Bay
Race Director
Trevor Scott – 0421 314 399
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
9  
10  
11  
12  
13  
14  
Spare  
Spare  
Spare