Mothers’ Day Run – May 14 2023

Posted

in Road Results

Results queries should be emailed to: mawaresults@outlook.com

10 km Handicap Run
Clock Time Handicap
1st M David Adams M45 1:00:11 16:14 43:57
1st F Heather Longworth W50 1:00:40 9:44 50:56
2nd M Tim Inglis M60 1:00:42 1:10 59:32
2nd F Crystal Glossop W40 1:02:12 11:09 51:03
3rd M Don Pattinson M65 1:05:07 10:44 54:23
Americo Pereira M60 1:05:12 10:42 54:30
3rd F Tegan Durbridge W35 1:05:13 14:26 50:47
Rodney Glossop M40 1:05:24 22:43 42:41
Sandra Stockman W55 1:05:27 18:26 47:01
Gary Allan M50 1:05:33 8:31 57:02
Rochelle Airey W50 1:06:00 15:25 50:35
Eddie Marcus M50 1:06:05 14:21 51:44
Alex Tinniswood M40 1:06:11 21:53 44:18
Chris Pattinson W65 1:06:19 12:45 53:34
Peter Brooke M60 1:06:21 13:21 53:00
Rashanthi Wanigasekera W50 1:06:27 4:00 1:02:27
Kim Thomas M45 1:07:00 26:32 40:28
Bradley Hollins M45 1:07:15 15:39 51:36
Drew Grosas M55 1:07:25 17:41 49:44
John Pentecost M60 1:07:35 20:17 47:18
Peter March M60 1:07:56 20:46 47:10
Julie Wilson W70 1:07:58 13:09 54:49
Tristan Bell M55 1:07:59 22:02 45:57
Frederick Smart M85 1:08:34 5:50 02:44
Keith Miller M70 1:08:46 16:09 52:37
Silke Peglow W55 1:08:48 0:22 1:08:26
Clare Wardle W45 1:09:01 25:45 43:16
David Boyd M50 1:09:22 15:13 54:09
Rohan Thompson M40 1:09:25 3:49 1:05:36
Noels Treen W60 1:09:29 1:17 1:08:12
Xinhuan Yan M50 1:09:33 14:28 55:05
Roberto Busi M45 1:10:27 31:04 39:23
Steve Barrie M60 1:10:58 0:00 1:10:58
Janne Wells W55 1:12:41 1:55 1:10:46
Anne Young W45 1:14:09 12:53 1:01:16
Gerrit Myburgh M50 1:14:48 26:20 48:28
John Talbot M75 1:21:46 0:00 1:21:46
Phillippa Bennett W60 1:24:37 0:00 1:24:37
Ineligible for line honours at this event
Jo Scott W45 1:00:44 6:37 54:07
V6 1:02:57 7:00 55:57
V4 1:03:20 15:00 48:20
Pedro Jr Rivera M50 1:03:58 2:50 1:01:08
Jo Shelley W45 1:04:38 7:21 57:17
V10 1:04:39 23:00 41:39
V7 1:04:48 9:30 55:18
Annemarie Kilshaw W55 1:05:02 9:30 55:32
Wayne Bertram M60 1:05:21 18:28 46:53
V15 1:06:37 22:00 44:37
V9 1:06:45 11:21 55:24
V8 1:08:10 2:00 1:06:10
V1 1:08:20 0:00 1:08:20
Lui Cecotti M75 1:08:27 0:00 1:08:27
V16 1:10:48 3:31 1:07:17
Ruth Metcalf W55 1:10:49 3:31 1:07:18
Li Wei W30 1:29:45 0:00 1:29:45
5 km Run RRC
1st M Simon McGarvie M55 20:18
2nd M Steven Hossack M60 22:11
3rd M Kevin Johnson M65 22:13
V17 22:14
V3 22:32
Ross Keane M60 22:59
Blakeney Tindall M60 23:26
Mark Dawson M60 24:02
Rod Siviour M55 25:14
Geoff Vine M75 26:48
1st F Margaret Saunders W65 27:08
David Baird M80 27:47
Keith Atkinson M65 28:09
2nd F Gayle Craft W65 29:16
Paul Hughes M70 29:56
Gopal Gupta M60 31:07
Gerard Wallen M60 33:15
3rd F Madeline Radestock W60 34:03
Sofia Dumlao W40 34:20
Leon Mitchell M40 34:21
Stephen Grannells M60 35:07
Bob Schickert M80 36:07
Mark Comber M55 36:33
Jackie Halberg W75 39:44
Greg Wilson M75 40:59
Richard Blurton M70 41:45
Melissa Lewis W35 41:56
V2 45:10
10 km Walk
1st M Johan Hagedoorn M75 1:13:23
5 km Handicap Walk
Clock Time Handicap Run Time
1st F Sheila Pillay W50 43:56 0:55 43:01
1st M Norman Pillay M50 44:37 2:12 42:25
2nd M Mike Hale M75 45:00 0:00 45:00
2nd F Irene Ferris W70 45:02 0:11 44:51
3rd M Haydn Gawne M75 45:20 6:49 38:31
John Brambley M80 46:01 0:00 46:01
Michael Anderson M75 46:13 7:15 38:58
3rd F Lynne Schickert W80 46:28 4:00 42:28
David Gardiner M75 46:49 5:25 41:24
Delia Baldock W60 46:51 7:08 39:43
Geoff O’Brien M75 46:51 9:05 37:46
Grace Hollin W65 46:53 6:06 40:47
Sean Keane M55 48:39 3:34 45:05
Mike Cyran M50 48:48 0:00 48:48
Jim Barnes M80 50:20 0:00 50:20
Heather Miller W70 50:20 0:00 50:20
Arnold Jenkins M75 50:42 0:00 50:42
Gary Fisher M70 51:12 2:27 48:45
Jim Klinge M75 51:49 12:15 39:34
Ros Pillay W75 53:08 0:00 53:08
Bob Fergie M85 53:08 0:00 53:08
Neil McRae M70 55:41 0:00 55:41
Ineligible for line honours at this event
Gerry Lee M60 45:45 8:19 37:26
Janice Bertram W50 48:59 0:00 48:59
Doug Hazell M70 49:01 9:30 39:31
Maurice Creagh M75 54:32 0:00 54:32

Search

Latest News …

Membership

2023/24 membership fees are $60 for Metro and $50 for Country

Follow this link for new membership or elapsed members wishing to rejoin – Membership Form

Helper Registration

Follow this link to register as a helper – Helper Registration

Programmes

Road

Sunday programme 2023 – 2024

Track and Field

Winter programme 2024

2023/2024 Coaching/Training Programme

Upcoming Events