Age Graded Handicaps – January 29 2023

Posted

in Road Results

Results queries should be emailed to:  mawaresults@outlook.com

Photos can be accessed from the following link https://www.flickr.com/photos/56785857@N08/albums

8 km Handicap Run
Clock Time Handicap Run Time
1st M -Paul Watson M55 44:54 14.31 30.23
1st F – Gillian Young W75 45:16 0.00 45.16
2nd M – Giovanni Puglisi M70 47:04 10.17 36.47
3rd M – Fred Smart M85 48:15 0.00 48.15
2nd F – Sandra Stockman W55 48:29 9.50 38.39
Kim Thomas M45 49:12 15.57 33.15
3rd F – Clare Wardle W45 49:33 13.08 36.25
Sandra Siviour W50 49:48 11.45 38.03
Jim Klinge M75 50:00 8.17 41.43
Chris Pattinson W65 50:09 5.04 45.05
Scott Chambers M45 50:23 16.42 33.41
Jonathan Lester M50 50:35 15.09 35.26
Benjamin Higgins M35 50:38 17.44 32.54
David Baird M75 50:41 6.16 44.25
Lachlan Marr M60 50:50 13.10 37.40
Bob Colligan M65 51:00 12.26 38.34
Akos Gyarmathy M65 51:07 11.55 39.12
Wendy Grace W65 51:19 3.55 47.24
John Pentecost M60 51:30 12.41 38.49
Tristan Bell M55 51:37 14.18 37.19
Tommy Glackin M40 52:05 17.13 34.52
John Lucas M60 52:15 12.41 39.34
V4 52:33 11.55 40.38
V3 53:04 14.00 39.04
Drew Grosas M55 53:07 13.52 39.15
Gayle Craft W65 53:27 5.04 48.23
Geoff Vine M75 53:34 8.51 44.43
V5 53:49 16.08 37.41
Rob Badenoch M65 54:38 11.55 42.43
Robin King W60 54:59 6.38 48.21
V7 55:32 15.54 39.38
Theresa Howe W70 55:47 2.04 53.43
Mark Glyde M60 55:53 13.10 42.43
Don Pattinson M65 56:27 11.21 45.06
Isolde Tietz W70 56:29 2.04 54.25
David Boyd M50 56:49 14.57 41.52
Mark Sivyer M70 57:01 9.22 47.39
Brian Bennett M75 57:27 8.51 48.36
Rod Siviour M55 57:39 14.31 43.08
V2 57:46 17.13 40.33
Peter Brooke M60 57:54 13.38 44.16
Tom Atkinson M55 58:09 13.52 44.17
Madeline Radestock W60 58:35 7.08 51.27
John Ranger M55 58:38 14.31 44.07
Adrian Kenny M45 58:40 15.57 42.43
Anne Young W45 58:43 13.08 45.35
Eddie Marcus M50 59:14 15.09 44.05
David Carr M90 59:14 0.00 59.14
Noels Treen W60 59:35 6.38 52.57
John Panegyres M55 1:01:15 13.52 47.23
Tegan Durbridge W35 1:01:16 15.39 45.37
Mika Lowery 1:02:31 15.53 46.38
Bob Britton M60 1:03:04 12.55 50.09
Noelle Dawson W70 1:04:07 1.24 62.43
Bob Schickert M80 1:06:13 4.34 61.39
Andy Wong M45 1:08:27 16.20 52.07
V1 1:08:28 15.21 53.07
Carolyn Fawcett W70 1:08:30 2.42 65.48
Charlie Chan M70 1:08:51 11.02 57.49
Andrej Fenic 1:09:46 18.41 51.05
Steve Barrie M60 1:12:28 13.38 58.50
8km Run – Not Eligible
V8 1:00:13
V150 1:08:08
5km Run
1st M – Zane Walsh M40 22:54
2nd M – Blakeney Tindall M60 23:09
3rd m – Glenn Rogers M55 23:24
Steven Hossack M60 23:41
Ross Keane M60 23:54
Bernard Candy M60 24:15
V6 24:24
Ralph Henderson M70 24:31
Mark Dawson M60 24:48
1st F – Margaret Saunders W65 26:52
Russell Smith M60 28:23
Keith Atkinson M65 29:02
Gopal Gupta M60 30:34
2nd F – Lorna McGavock W45 32:10
Mark Hewitt M70 33:01
Peter Hopper M75 34:37
Leon Mitchell M40 34:58
3rd F – Sofia Dumlao W40 35:03
Kerry Bickers W60 35:10
Doug Hazell M70 35:39
Stephen Grannells M55 38:12
Amanda Wylde W40 38:33
Mark Comber M55 39:25
Phillippa Bennett W60 39:29
Jim Barnes M80 40:09
Hazel Stephen W75 41:08
Alan Cassels M75 45:35
Terri Carr W60 1:04:57
8 km Walk
1st M – Andrew Duncan M55 48:21
2nd M – John McDonagh M70 58:45
5 km Handicap Walk
Clock Time Handicap Run Time
1st F – Peggy Macliver W75 44:48 5.03 39.45
2nd F – Lynne Schickert W80 44:49 3.06 41.43
1st M – Johan Hagedoorn M75 45:54 8.55 36.59
3rd F – Janne Wells W50 48:32 14.04 34.28
Silke Peglow W55 50:13 13.50 36.23
Glenys Duncan W80 50:22 2.23 47.59
2nd M – Geoff O’Brien M75 50:24 10.08 40.16
3rd M – Lui Cecotti M75 50:27 10.31 39.56
Haydn Gawne M75 50:49 10.31 40.18
Michael Anderson M70 51:01 10.53 40.08
Delia Baldock W60 52:46 12.32 40.14
Margaret Bennett W80 53:44 3.06 50.38
Lesley Dowling W60 54:14 11.18 42.56
Irene Ferris W70 54:17 9.04 45.13
Arnie Jenkins M75 58:29 9.21 49.08
Erika Fardig W65 58:49 9.53 48.56
Sean Keane M55 59:32 15.15 44.17
Paul Martin M80 1:01:12 8.02 53.10
Ros Pillay W75 1:02:20 6.44 55.36
Heiner Huning M65 1:03:51 13.21 50.30
Gary Fisher M70 1:10:33 12.12 58.21
Neil McRae M70 1:10:34 12.12 58.22
Mike Cyran M50 1:11:17 16.34 54.43
Li Wei W30 1:11:57 17.26 54.31
5km Walk – Not Eligible
Fiona Van Heerwaarden W45 34:47

Search

Latest News …

State Championships

Entries are now closed.

Dates

Information Sheet

Membership

2023/24 membership fees are $60 for Metro and $50 for Country

Follow this link for new membership or elapsed members wishing to rejoin – Membership Form

Helper Registration

Follow this link to register as a helper – Helper Registration

Programmes

Road

Sunday programme 2023 – 2024

Track and Field

Summer programme 2023-2024

2023/2024 Coaching Programme

Upcoming Events