Around Herdsman – July 30 2023

Posted

in Road Results

Results queries should be emailed to: mawaresults@outlook.com

15 km Run
1st M Chris Lark M40 56:21
2nd M Roberto Busi M45 59:58
V30 1:00:34
3rd M Jerry Peters M45 1:02:36
V16 1:06:00
V28 1:06:30
Mitch Cleasby M60 1:07:35
1st F Lee Anne Flugel W40 1:07:53
Martin O’Connell M50 1:07:58
Tommy Glackin M40 1:08:26
V7 1:09:17
2nd F Sandra Siviour W50 1:09:22
Kevin Johnson M65 1:10:16
John Lucas M65 1:10:43
Rodney Glossop M40 1:13:03
David Adams M45 1:13:22
Akos Gyarmathy M65 1:14:20
3rd F Elizabeth Gomez W40 1:15:01
V14 1:15:35
Simon McGarvie M55 1:16:26
Mark Kerr M50 1:16:26
V3 1:16:34
Michael Pascoe M60 1:16:49
Sandra Stockman W55 1:17:24
Xinhuan Yan M50 1:19:01
Ross Keane M60 1:20:00
V15 1:20:02
V8 1:20:09
Bernard Candy M60 1:20:11
Keith Miller M70 1:20:47
V19 1:21:16
Russell Smith M60 1:21:46
Mercurio Cicchini M70 1:21:52
Rod Siviour M55 1:22:39
V21 1:22:46
V31 1:23:26
Martin O’Connor M50 1:23:57
Americo Pereira M60 1:25:00
Julie Wilson W70 1:25:08
John Fisher M60 1:25:29
Peter Sanders M75 1:25:38
Keith Atkinson M65 1:26:11
Brett Montgomery M45 1:26:33
Tegan Durbridge W35 1:29:05
Crystal Glossop W40 1:29:06
Storm Hurst W40 1:31:30
Shalini Watson W55 1:32:01
Annemarie Kilshaw W55 1:32:03
Wendy Grace W70 1:34:19
Jo Scott W45 1:34:20
Rohan Thompson M40 1:34:56
Tim Inglis M65 1:35:34
Milton Mavrick M65 1:36:04
Rashanthi Wanigasekera W50 1:36:08
V22 1:38:12
V10 1:39:24
V9 1:39:44
Janne Wells W55 1:42:48
V4 1:42:52
Noels Treen W60 1:43:20
V24 1:44:25
Silke Peglow W55 1:44:41
V20 1:48:00
Susan Sanders W65 1:55:46
V32 1:57:52
7.5 km Run
1st M Mike Haederle M60 30:28
2nd M Steve Helm M60 32:42
V33 35:26
V2 35:30
3rd M Blakeney Tindall M60 36:02
1st F Rochelle Airey W50 39:29
Bradley Hollins M45 39:53
V26 41:56
V25 41:57
V27 42:07
Peter Brooke M60 42:12
Bob Colligan M65 42:13
Jim Klinge M75 42:18
2nd F Anne Young W45 43:07
V6 43:23
3rd F Carol Bowman W65 43:28
Eddie Marcus M50 43:29
Chris Pattinson W65 43:31
Michihito Muroi M65 43:54
V1 44:50
Denise Cleasby W60 45:04
V29 45:21
V13 45:32
David Goldblatt M55 45:51
Gerard Wallen M60 46:10
Frederick Smart M85 48:31
Geoff O’Brien M75 50:46
Lui Cecotti M75 51:26
Susan Barkouni W40 53:45
V11 54:10
Sofia Dumlao W45 54:11
V12 54:15
Leon Mitchell M40 54:17
Steve Barrie M60 55:58
Noelle Dawson W70 55:59
Bob Schickert M80 56:18
Phillippa Bennett W60 1:00:43
V34 1:01:28
Andy Wong M45 1:02:24
Greg Wilson M75 1:06:27
Frank Price M70 1:28:22
5 km Run
1st M Steven Hossack M60 22:18
2nd M Geoff Vine M75 28:39
1st F Margaret Saunders W65 28:39
3rd M Paul Hughes M70 30:42
Stephen Grannells M60 32:52
Mark Comber M55 37:39
15 km Walk
7.5 km Walk
V17 39:39
V23 52:39
1st M Johan Hagedoorn M75 58:09
2nd M David Gardiner M75 1:01:31
3rd M Andrew Cuthbertson M65 1:06:00
5 km Walk
1st M Gerry Lee M60 37:08
1st F Peggy Macliver W75 39:26
2nd F Delia Baldock W60 40:34
2nd M John Bell M75 44:18
3rd M Steve Travell M65 51:09
Mike Hale M75 51:17
Brian Bennett M75 51:18
Gary Fisher M70 54:08
3rd F Heather Miller W70 54:34
Jim Barnes M80 54:35

Search

Latest News …

State Championships

10,000m Result

Timetable

Information Sheet

Membership

2023/24 membership fees are $60 for Metro and $50 for Country

Follow this link for new membership or elapsed members wishing to rejoin – Membership Form

Helper Registration

Follow this link to register as a helper – Helper Registration

Programmes

Road

Sunday programme 2023 – 2024

Track and Field

Summer programme 2023-2024

2023/2024 Coaching Programme

Upcoming Events