Point Walter – January 15 2023

Posted

in Road Results

Results queries should be emailed to:  mawaresults@outlook.com

Photos can be accessed from the following link https://www.flickr.com/photos/56785857@N08/albums

10km Run
1st M – Martin O’Connell M50 42:29
1st F – Vanessa Carson W40 42:49
2nd M – Mark Griffiths M45 45:18
3rd M – John Ferguson M50 45:48
V25 46:46
Bob Lane M75 46:48
2nd F – Sandra Siviour W50 47:08
Peter March M60 47:29
Bob Colligan M65 47:55
Peter Clark M55 48:40
3rd F – Ceri Morton W35 49:10
Karen March W60 50:13
Leon Mitchell M40 50:31
Mark Dawson M60 50:44
Angela Hon W40 51:27
David Boyd M50 51:49
Gregory Tower M65 52:11
V19 52:33
Michael Pascoe M60 52:36
V18 53:15
Harvey Smith M50 53:31
Elizabeth Gomez W40 54:02
V236 54:58
Julie Wilson W65 55:09
David Baird M75 55:33
Jonathan Lester M50 55:47
Drew Grosas M55 55:47
V28 55:48
Michihito Muroi M60 56:16
Wendy Grace W65 56:42
Charlie Chan M70 57:49
Ian Carson M65 57:53
Gillian Young W75 58:37
Mark Sivyer M70 59:02
Carolyn Stephens W65 59:19
Jo Smith W50 1:00:01
V178 1:01:06
Anne Young W45 1:01:37
Bob Britton M60 1:02:05
Bruce McGeorge M65 1:02:34
V22 1:02:38
Adrian Kenny M45 1:02:42
Fred Smart M85 1:03:38
V24 1:04:32
Gopal Gupta M60 1:05:16
Andy Wong M45 1:05:57
Rashanthi Wanigasekera W45 1:06:25
Jo Muir W50 1:07:21
Silke Peglow W55 1:10:37
5km Run
1st M -John Ranger M55 23:03
1st F – Kathy Nicholas W55 23:10
2nd F – Joanna Lloyd W50 23:11
2nd M – Akos Gyarmathy M65 23:26
3rd M – Ross Keane M60 23:30
Lachlan Marr M60 23:49
Bernard Candy M60 24:41
Xinhuan Yan M50 25:33
Bob Hull M75 26:10
3rd F – Margaret Saunders W65 26:28
Jim Klinge M75 26:31
Rod Siviour M55 26:33
Geoff Vine M75 26:34
Sally Smith W45 26:43
Mark Kerr M50 27:24
Randy Hobbs M60 27:52
V15 27:57
Jason Kell M45 27:57
Brian Bennett M75 28:06
Mark Hewitt M70 28:07
Don Pattinson M65 28:09
V27 28:14
Kim Tyler W65 28:25
V20 29:03
Gayle Craft W65 29:18
V23 29:21
John Panegyres M55 29:33
Shalini Watson W55 30:03
Ivan Brown M75 30:04
V26 30:41
Peter Brooke M60 31:22
Bruce Wilson M75 31:28
Rohan Thompson M40 32:34
David Carr M90 32:40
Lorna McGavock W45 33:25
V21 34:24
Peter Hopper M75 34:51
Stephen Grannells M55 36:05
Bob Schickert M80 36:59
Greg Wilson M75 38:18
Noelle Dawson W70 38:34
Theresa Howe W70 38:34
Amanda Wylde W40 38:42
Doug Hazell M70 39:13
Mark Comber M55 39:50
John Pellier M80 40:59
Hazel Stephen W75 41:06
Jen Owen W65 43:57
Steve Travell M65 51:26
Terri Carr W60 1:00:36
10km Walk
1st F – Karyn Tolardo W55 1:05:25
1st M -Johan Hagedoorn M75 1:15:07
2nd F – Irene Ferris W70 1:37:17
5km Walk
1st F – Fiona Van Heerwaarden W45 34:11
1st M – John McDonagh M70 35:02
2nd M – Haydn Gawne M75 39:42
2nd F – Peggy Macliver W75 39:56
3rd M – David Gardiner M75 39:59
3rd F – Delia Baldock W60 40:45
Sean Keane M55 42:22
Andrew Cuthbertson M65 43:39
Geoff O’Brien M75 44:49
Lynne Schickert W80 47:03
Gary Fisher M70 47:05
Glenys Duncan W80 47:30
Ngaio Kerr W50 47:32
Erika Fardig W65 49:34
Margaret Bennett W80 56:11
Elaine Dance W70 56:12
Neil McRae M70 58:36
Joan Pellier W80 58:37
Julie Wood W70 1:01:46
Pam English W75 1:01:46

Search

Latest News …

State Championships

Entries are now closed.

Dates

Information Sheet

Membership

2023/24 membership fees are $60 for Metro and $50 for Country

Follow this link for new membership or elapsed members wishing to rejoin – Membership Form

Helper Registration

Follow this link to register as a helper – Helper Registration

Programmes

Road

Sunday programme 2023 – 2024

Track and Field

Summer programme 2023-2024

2023/2024 Coaching Programme

Upcoming Events